Las w słoiku

Las to miejsce, w którym przeważają drzewa, ale rosną tam także inne rośliny i żyją zwierzęta. Las to „zielone płuca” naszej planety. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen. Dzięki temu mamy czyste powietrze. Tego Gumisie dowiadywały się i weryfikowały swoją wiedzę rozwiązując leśne zagadki. Pojawiło się nowe słowo „ekosystem” czyli miejsce gdzie zachodzi przepływ energii i obieg materii. Aby to lepiej zrozumieć przygotowaliśmy las w słoiku czyli zamknięty ekosystem – przyjazny roślinom mikroklimat, który sam się reguluje i w którym zachodzą kluczowe procesy, takie jak np. obieg wody.

Tworząc podłoże lasu w słoiku ważna jest kolejność: na spodzie umieszczamy drenaż np. keramzyt, na który wsypujemy ziemię. Następna jest warstwa piasku i aktywny węgiel, który odpowiedzialny jest za stabilizację biologiczną. Ostatnia warstwa to ponownie ziemia. Sadzimy rośliny i dekorujemy żwirkiem, mchem i kamieniami.

Teraz możemy już cieszyć się naszą ekologiczną dekoracją, obserwować ją i wyciągać wnioski.