„Let’s save the bees!” – podsumowanie międzynarodowego projektu eTwinning

„Let’s save the bees!” to już drugi międzynarodowy projekt eTwinning, w którym wzięły udział dzieci z grupy „Słoneczka”. Tym razem jednak to my byliśmy jego pomysłodawcami i założycielami! Realizacja projektu trwała blisko miesiąc – od 22 kwietnia do 20 maja. Pracowaliśmy w tym czasie niczym małe pszczółki 🙂 Zdobyliśmy nową wiedzę i umiejętności, a także nowe kontakty – w naszym projekcie uczestniczyły dzieci z Polski, Turcji, Grecji i Rumunii. Czekał na nas szereg zadań: po przeprowadzeniu „burzy mózgów” dotyczącej skojarzeń z „pszczołą” stworzyliśmy chmurę wyrazową. Spisaliśmy nasze wiadomości o pszczołach, a także nasze pytania – czego chcemy się o pszczołach dowiedzieć… i zabraliśmy się do działania – zorganizowaliśmy grupowy konkurs na logo projektu, poznaliśmy partnerów naszego projektu poprzez układanie puzzli wykonanych z ich zdjęć oraz przez spotkanie online, w trakcie którego prezentowaliśmy wykonane przez nas pszczółkowe prace plastyczne i śpiewaliśmy piosenki o pszczołach (każdy kraj w swoim języku). W celu zdobycia jak największej ilości wiedzy o pszczołach oglądaliśmy filmy edukacyjne, a także spotkaliśmy się z pszczelarzem. Mieliśmy okazję wykonać świecę z pszczelego wosku i spróbować pysznego miodku. Stworzyliśmy początek książeczki o przygodach małej pszczółki, którą zatytułowaliśmy „Little Bee”, a której kolejne strony dopisywali nasi koledzy z innych krajów, dzięki czemu powstała wspólna, międzynarodowa bajeczka. Braliśmy udział w głosowaniu na logo naszego projektu, które wyłoniło zwycięzcę – zostali nimi nasi koledzy z Warszawy. Rozwiązywaliśmy także w parach zakodowane zadania. I co najważniejsze – podjęliśmy działania mające na celu ochronę owadów zapylających – bo jak wiemy, bez nich nie byłoby pysznych owoców, warzyw, herbaty, kawy, a nawet bawełny, z której produkowane są nasze ubrania. Dlatego stworzyliśmy w przedszkolu kwietny ogródek, gdzie zasadziliśmy i posialiśmy miododajne rośliny, i którego codziennie doglądamy i podlewamy. Zorganizowaliśmy także konkurs rodzinny „Domek zbuduję, pszczółkę uratuję”, dzięki któremu w naszym przedszkolnym ogródku zagościły domki dla owadów. Wszystkie nasze działania podsumowaliśmy 20 maja, kiedy to obchodzony jest „Dzień Pszczoły” – utrwaliliśmy naszą wiedzę oglądając międzynarodową prezentację pt. „Co dzieci wiedzą o pszczołach?”, rozwiązaliśmy bezbłędnie quiz sprawdzający naszą wiedzę, poznaliśmy całą historię o pszczółce Mai i misiu Pookie’m, której byliśmy współtwórcami, słuchaliśmy piosenek o pszczółkach w wykonaniu naszych partnerów i otrzymaliśmy zasłużoną odznakę „Przyjaciela Pszczół”.