„The journey of emotions” – podsumowanie projektu eTwinning

Grupa „Misie” uczestniczyła w międzynarodowym projekcie eTwinning – „The journey of emotions”. Projekt realizowany był od listopada 2023 do czerwca 2024. W czasie jego trwania dzieci współpracowały nad projektowymi zadaniami z dziećmi z Grecji, Łotwy, Rumunii, Włoch oraz Turcji. Swoją podróż po świecie emocji rozpoczęły od zapoznania się z „Kolorowym potworem” – bohaterem książki A. Llenas. Dzieci pomogły potworowi w „rozplątaniu” jego „pomieszanych” emocji. „Misie” nauczyły się rozpoznawać i nazywać emocje towarzyszące potworowi, a także kojarzyć je z kolorem – RADOŚĆ, SMUTEK, ZŁOŚĆ, STRACH, SPOKÓJ, MIŁOŚĆ. Zadanie bardzo ułatwiły i uświetniły nam kolorowe potworki, uszyte przez jedną z naszych mam, i które to zagościły na dobre w naszym kąciku eTwinning. Dzieci wzięły udział w konkursie na logo projektu – wewnątrzprzedszkolnym, a także międzynarodowym, gdzie dzieci głosowały na najciekawsze ich zdaniem logo. Następnie przeszliśmy do wykonywania kolejnych zadań… Każdy z partnerów wylosował sobie jedną z emocji, do której należało stworzyć historię, opowiadanie, legendę, która dodatkowo będzie nawiązywała do historii, tradycji, elementów charakterystycznych dla danego narodu. Nasze przedszkole reprezentujące w projekcie Polskę wylosowało RADOŚĆ – dlatego podzieliliśmy się z naszymi partnerami legendą o „Lechu, Czechu i Rusie” i opisaliśmy wielką radość Lecha, który znalazł wymarzone miejsce na założenie swojego państwa – Polski. Na tym jednak nie koniec – opowieść podzieliliśmy na fragmenty, a do każdego z nich powstała ilustracja stworzona przez naszych kolegów z partnerskich krajów. Podobnie działo się z kolejnymi historiami napływającymi od naszych kolegów – poznaliśmy grecką opowieść, o dziewczynce, która nie miała przyjaciół, ponieważ nikt nie znał jej imienia – dopiero znany z mitologii ptak Alkyone, nadał jej imię Lipi (Smutek) – wdzięczna mu dziewczynka sprawiła, że zimą mógł wysiadywać swoje jajka na brzegu morza. Dzięki łotewskiej bajce o złej bańce, rozgniewanej na wiatr, który niósł ją w innych kierunkach niż chciała, poznaliśmy ciekawe miejsca i wydarzenia, które mają miejsce w Łotwie. Usłyszeliśmy o charakterystycznym dla Rumunii Draculi, którego wszyscy się bali ze względu na jego odmienny wygląd – dowiedzieliśmy się przy okazji, że nie warto oceniać nikogo po wyglądzie, ponieważ Dracula okazał się być przyjaznym i dobrym człowiekiem. Usłyszeliśmy również włoską historię o żabie w studni, która zaburzyła spokój panujący na zamku hrabi i hrabiny. Ostatnia, turecka bajka, dotyczyła miłości – sułtana do swojej córki, który chciał ochronić ją przed złą czarownicą i zbudował dla niej wieżę na środku morza (Kız Kulesi), skąd dziewczynka stęskniona za ojcem oraz przyjaciółmi wypuszczała latarnie z listami, których słowa przepełnione były miłością. Z wszystkich historii powstał międzynarodowy e-book: https://www.storyjumper.com/book/read/169331061/65c65eeca36ad. Ponadto, dzieci wzięły udział w spotkaniu online ze swoimi rówieśnikami, w trakcie którego zaśpiewały piosenkę „If you’re happy, and you know it”. Przy użyciu monitora interaktywnego grały w specjalnie przygotowane gry on-line, które odnosiły się do emocji i kolorowego potwora. Dzieci dokonały także ewaluacji projektu – samodzielnie odpowiadały na pytania ankiety wybierając odpowiednie obrazki. A na zakończenie wysłuchały kolejnych przygód Kolorowego potwora, który został doktorem od emocji – tak jak my, dzięki udziałowi w projekcie, zna się na nich bardzo dobrze 🙂