Wielkanocne zabawy matematyczne

02.04.2021

Dzień dobry pszczółki i Rodzice!

Na dobry początek dnia mamy dla Was wiersz wielkanocny:

WIELKANOC

Gdacze kura ko ko ko,
Dziś pisanek zniosę sto!
W kropki, w paski, ciapki złote,
Już się biorę za robotę.
Na to kogut kukuryku,
Co za rzeczy dziś w kurniku?
Skąd to? Jak to, takie dziwy?
Czy to jakiś dzień szczęśliwy?
To Wielkanoc już nastała
A z nią pora na barana,
Jajka, żurek i dyngusa,
Dzień wodnego psikusa.

Propozycje zabaw matematycznych:

Przeliczanie przedmiotów

Połóż przed dzieckiem pisanki, kurczaki lub inne świąteczne akcesoria. Poproś, żeby policzyło, ile ich jest. Włóż je następnie do woreczka. Zapytaj, ile jeszcze musicie dołożyć rzeczy, by w woreczku znalazła się ich określona ilość, np. 6. Odejmuj, dodawaj przedmioty, pytając dziecko o to, ile ich jest.

Zbiory

Wytnij z kolorowych kartek jajka w trzech wielkościach (mały, średni, duży) i różnych kolorach. Poproś dziecko, aby ułożyło jajka do odpowiednich zbiorów (np. woreczków, talerzyków jednorazowych, koszyczków, itd.). Przy okazji dziecko może przeliczać ile jajek jest w danym zbiorze oraz zwrócić szczególną uwagę na nazewnictwo (mniej, więcej, tyle samo.)

Dodatkowo zachęcamy do:

  • Pokolorowania obrazka przedstawiającego zajączka wielkanocnego.
  • Przy śniadaniu Wielkanocnym zachęcamy dzieci do przeliczania potraw świątecznych lub innych rzeczy związanych z Wielkanocą (dekoracje).

Życzymy wszystkim Pszczółkom i ich Rodzicom zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych!