Zasypianka z ufoludkiem

12.04.21

Dzień dobry

W tym tygodniu realizujemy tematykę „Co się dzieje w kosmosie?”

1. Nauka rymowanki o ufoludkach:

Ufoludki, ufoludki

to zielone, małe ludki.

Dzieci wypowiadają rymowankę z różnym natężeniem głosu: cicho, gdy rodzic trzyma palec na ustach, i głośno – gdy podniesie rękę.

Dzieci z jednoczesnym mówieniem rymowanki, mogą rysować ufoludka:

2. Słuchanie opowiadania Anny Onichimowskiej „Zasypianka z ufoludkiem”.

Rozmowa na temat ufoludka.

• Kto to jest ufoludek?
  • Co to jest UFO?

Mam na imię Egon, a mój statek kosmiczny – Ogon. Mieszkamy na Marsie.

Najbardziej lubię podróżować nocą. Ogon lata cicho jak ćma i jest tak malutki, że wszędzie możemy się wślizgnąć. Oblatywałem kiedyś po raz pierwszy planetę Ziemia. Ciekawe, czy jest zamieszkana… zastanawiałem się, zbliżając coraz szybciej do rozjarzonej kuli. Ogon zniżył lot i znalazłem się naprzeciwko domu z uchylonym oknem. Już po chwili byliśmy w środku. W łóżku spał olbrzym. Był częściowo przykryty. Miał na pewno jedną rękę, jedno ucho i głowę porośniętą ciemną trawą. Nie wiem, jak się poruszał, czy też na sprężynie, jak ja, czy jakoś inaczej, bo bałem się go odsłonić. Na mojej planecie najwyższy mieszkaniec ma dwadzieścia centymetrów wzrostu.

A potem znalazłem dwa statki kosmiczne.

– Co robisz? – spytał Ogon.

– Próbuję uruchomić te rakiety.

Przecież to są trampki! Nie ciągnij za sznurowadła, bo urwiesz! I w czym jutro ten chłopczyk pójdzie do przedszkola? – wskazał antenami na śpiącego olbrzyma.

Nie chciałem dłużej słuchać, jak Ogon się mądrzy. Był już kiedyś wcześniej na Ziemi, z moim bratem.

– Odlatujemy! – zatrzasnąłem kabinę.

Olbrzym poruszył się gwałtownie. Ma jednak dwoje oczu, zauważyłem. I dwoje rąk. A skoro nosi trampki, ma również nogi… Wszystko to zapisałem szybko w moim elektronicznym notesie. – Wielki ze mnie naukowiec – mruknąłem z dumą na pożegnanie, wzlatując ponad dachy.

Rozmowa na temat opowiadania.

– Jak się nazywał ufoludek? Jak się nazywało jego UFO?

– Gdzie przyleciał Egon? Skąd przyleciał?

– Czy był on duży czy mały? – względem nas, ludzi?

– Jak Egon opisał olbrzyma?

– Z czym Egon pomylił trampki?

– Co wyjaśnił mu Ogon?

– Jak wyglądał Egon? Jak się poruszał?

Narysuj ufoludka Egona.

3. Piosenka „Chciałbym zostać kosmonautą”

4. Propozycja zabaw:

Miłej zabawy!